مهاجرت کاری به عمان
کد خبر: 537

مهاجرت از طریق ویزای کار عمان

picture

کشور عمان،به خصوص در چند سال اخیر، بسیار مورد توجه ایرانیان برای امر مهاجرت قرار گرفته است.

همچنین ویزای کار عمان در سه سال گذشته و مخصوصا از سال 2019 به بعد به شدت مورد توجه ایرانیان بوده است و بسیاری از افراد برای اخذ آن اقدام می کنند. با توجه به سختی های اخذ ویزاهای کاری از کشورهایی نظیر کانادا و استرالیا و نیوزلند و غیره بسیاری از هموطنان با این تصور که ویزای کار عمان به سادگی صادر می شود دست به اقدام برای اخذ این ویزا می کنند.

عمان که به آن سوئیس آسیا نیز می گویند در حوزه خلیج فارس واقع شده و از نظر جغرافیایی بعد از عربستان بزرگترین کشور در حوزه خلیج فارس محسوب میشود، همچنین ویزای کار عمان مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد.

 
 

 

 

شرایط اخذ ویزای کار عمان در 2022

از سال 2019 ویزای کار عمان مورد تقاضای بسیاری از افراد بوده است. بسیاری از هموطنان بخاطر حقوق و دستمزدهای بالا و سهولت اخذ ویزای کار عمان به این کشور مهاجرت کرده و مشغول به کار شده اند. در ادامه مراحل، شرایط و راه های اخذ ویزای کار کشور عمان در سال 2022 را بررسی می کنیم.

مهاجرت از طریق ویزای کار عمان زمانی بر سر زبان ها افتاد که این کشور مسیر پیشرفت خود را ترسیم و از سال 2002 بصورت جدی و برنامه ریزی شده شروع به ساخت پروژه های نفتی، پتروشیمی و صنعتی کرد. این کشور در زمینه کارهای عمرانی و خدماتی از جمله جذب توریست بسیار قدرتمند عمل کرده در این رشته ها نیازمند نیرو میباشد.

لیست مشاغل مورد نیاز عمان

برخی از مشاغل مورد نیاز عمان در سال 2022 عبارتند از:

رشته های فنی مهندسی مانند عمران و نقشه کشی

تاسیسات

برق و الکترونیک

نقاشی ساختمان

آی تی و کامپیوتر

رشته های نظام سلامت مانند: پزشکی و پرستاری و دندانپزشکی و اورژانس

حسابدرای و فروشندگی و صندوق داری

عمان دو نوع ویزا را جهت استخدام افراد مورد نیاز در سیستم پذیرش خود تعریف کرده است.

ویزای استخدام قراردادی

ویزای استخدام

 

شرایط استخدام در عمان

در این نوع ویزا، فرد باید از طریق یک حامی که دارای ملیت عمان باشد یک درخواست استخدام داشته باشد. به عبارتی دعوتنامه کاری یا همان جاب آفر داشته باشد. اعتبار این نوع ویزا برای استفاده 2 ماه از تاریخ صدور آن میباشد. همچنین اعتبار آن جهت اقامت در محل یک ماه از تاریخ ورود فرد به کشور عمان است. لازم به ذکر است که مهلت تمدید این ویزا نیز یک ماه است که اعتبار آن برای یک ورود میباشد. هزینه این نوع ویزا 20 ریال عمان میباشد و برای جریمه تمدید اعتبار آن فرد باید هزینه ای معادل 10 ریال برای هرماه به دولت عمان بپردازد.

شرایط استخدام در عمان قابل مقایسه با شرایط ورود به بازار کار در آلمان نیست و با توجه به قوانین موجود در این کشور، ایرانی های زیادی می توانند این کشور را به عنوان مقصد زندگی خود انتخاب کنند در حالی که تنها دشواری این مسیر می تواند یادگیری زبان آلمانی باشد که مرحله ای غیرممکن نیست. افرادی که به دنبال مسیر مهاجرت کاری هستند، می توانند کار در کانادا را نیز تجربه کنند اما مسیر رسیدن به اقامت از این طریق بسیار سخت تر است.

مدارک مورد نیاز جهت استخدام قراردادی عمان

فرم درخواست الکترونیکی نیروی کار، باید توسط حامی تکمیل شده و با مهر به تائید حامی برسد. این فرم باید به دو زبان عربی و انگلیسی باشد. مدارک زیر باید به این فرم ضمیمه شود:

دو عدد عکس در ابعاد 4*6

کپی پاسپورت متقاضی (اعتبار این پاسپرت باید کمتر از شش ماه نباشد)

از نمونه امضای امضا کنندگان که وزارت تجارت و صنعت آن را صادر نموده باید یک کپی تهیه شود.

از گواهی معتبر عضویت در اتاق بازرگانی و صنایع عمان و همچنین از ثبت نام تجاری معتبر باید یک کپی تهیه گردد.

اگر درخواست از طرف فردی دیگر باشد که در مجموعه شرکا نیست، این نماینده باید فردی با ملیت عمانی بوده و مجوز کتبی درخواست حامی که اداره گذرنامه و مسکن صادر کرده را اخذ کرده باشد.

ویزای استخدام کشور عمان

این ویزا نیز همانند ویزای استخدام قراردادی باید از طرف یک حامی که ملیت عمانی دارد اعلام نیاز و درخواست گردد. این حامی با مسئولیت خودش فردی از اتباع خارجه را جهت استخدام در شغلی به عمان دعوت میکند. سن فرد دعوت شده نباید کمتر از 21 سال تمام باشد. اعتبار ویزای استخدام از زمان صدور به مدت 3 ماه میباشد. این نوع ویزا نیز قابل تمدید بوده و قابلیت ورود چندگانه دارد.

البته ذکر این نکته لازم میباشد که در چند سال اخیر با توجه به گشایش صدور ویزا در اروپا برای ایرانیان آن هم ویزای کار مانند کشورهای معتبری مثل آلمان و اتریش کمتر کسی به سمت ویزای کار کشورهای عربی رفته است و بزرگترین دلیل این بوده که کشورهای عربی در انتها به متقاضی اقامت دائم نمی دهند.در شرایط کنونی می توان دریافت ویزای کار آلمان را بسیار مناسب تر دانست که آینده اقامتی بهتری را نیز فراهم می کند.

 
 

 

 

 

شرایط اخذ ویزای استخدام جهت کار در عمان

در زیر قسمتی از شرایط لازم ذکر می شود:

فردی که خود را به عنوان حامی مالی معرفی می کند باید یک فردی با ملیت کشور عمان بوده که ظرفیت قانونی و کامل را دارا باشد. از طرفی دیگر باید مسئولیت صحت اطلاعاتی که در فرم درخواستی خود به سفارت ارائه کرده را تماما بر عهده بگیرد.

سن فردی که قرار است به عمان مهاجرت کند نباید کمتر از 21 و بیشتر از 60 سال باشد.

جنسیت فرد مورد تقاضا باید منطبق با جنسیت ذکر شده در مجوزی که اداره کل امور کارگری عمان صادر کرده است باشد.

مشخصات شغلی که در مجوز کار ذکر شده باید همان شغلی باشد که ویزا برای آن صادر شده است.

مدارک لازم جهت کار در عمان

در مرحله اول حامی، فرم الکترونیکی درخواست استخدام را باید تکمیل کند. بعد از مهر و تائید از طرف حامی مالی، آن را به دو زبان عربی و انگلیسی به رشته تحریر در می‌ آورد و مدارک زیر را به آن ضمیمه کرده و به اداره کل امور کارگری ارسال می کند:

دو قطعه عکس 4*6

اگر اعتبار گذر نامه فرد کمتر از 6 ماه باشد باید یک کپی از گذرنامه وی به مدارک ضمیمه گردد.

یک نسخه از مجوزی که توسط وزارت نیروی عمان برای آن کار صادر گردیده باید منضم به فرم درخواست گردد.

اگر درخواست بوسیله فردی بجز حامی ارائه گردد، این نماینده باید تبعه عمان بوده و مجوزی کتبی از اداره گذرنامه و اقامت برای درخواست کننده را در دست داشته باشد.

کشور عمان برای ورود اتباع برخی کشورها، اخذ یک گواهی پزشکی در خارج از کشور قانونی از وزارت بهداشت عمان را شرط کرده تا از سلامت جسمی آنان اطمینان حاصل کند.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://mohajerat.org/d/l4mrj3

پربیننده ترین
اخبار داغ