مهاجرت تحصیلی به آلمان
کد خبر: 578

مهاجرت به آلمان

picture

کشور آلمان، عنوان پنجمین کشور محبوب برای مهاجرت را از آن خود کرده است، دلایل جذابیت این کشور از نگاه مهاجران فقط به زیبایی شهر اعیانی مونیخ، شهر زیبا و سحرآمیز ادینبورگ، جشنواره های جهانی و سوسیس‌های متنوع و خوش طعم آن ختم نمی‌شود. بلکه مهاجران پس از مهاجرت به آلمان از امتیازهای ویژه ای همچون تحصیل رایگان برای دانشجویان، وجود فرصت‌های شغلی مناسب، بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی برخوردار می‌شوند. اگر قصد مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل را دارید، در نظر داشته باشید که دانشگاه‌های آلمان در فهرست رتبه بندی و رنکینگ‌های دانشگاه‌های جهان رتبه های خوبی را به دست آورده‌اند.

مجموعه ما با تجربه های فراوان در زمینه مهاجرت به کشورهای مختلف توانایی آن را دارد تا به شما در این راستا کمک کرده و بهترین روش ها را با کمترین هزینه ها برای شما معیین کند.

 

شرایط عمومی کشور آلمان

آلمان، با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری در اروپای مرکزی است. آلمان دومین کشور پرجمعیت اروپا پس از روسیه و پرجمعیت ترین کشور عضو اتحادیه اروپا است. آلمان بین دریاهای بالتیک در شمال و آلپ در جنوب واقع شده است.

بیشتر شهرهای کشور آلمان دارای آب و هوای معتدلی هستند، در حالی که تابستان‌های آلمان  در مناطق مختلف از گرم و خشک تا خنک و بارانی متغیر می‌باشد. در مناطق شمالی کشور آلمان بادهای غربی غالب هستند که هوای مرطوب را از دریای شمال وارد می‌کند و باعث تعدیل دما و افزایش بارندگی می‌شود.

آلمان دارای یک سیستم قانون مدنی مبتنی بر حقوق روم با برخی ارجاعات به قانون آلمان است. دادگاه قانون اساسی فدرال، دادگاه عالی آلمان است که مسئول امور قانون اساسی است و دارای قدرت بررسی قضایی است. آلمان دارای بزرگ ترین اقتصاد در اروپا است و به همین دلیل بزرگترین مقصد برای مهاجران از سراسر دنیا است.

 

مهاجرت به کشور آلمان

اداره مهاجرت آلمان در سال 2005، قانون جدیدی را برای مهاجرت به آلمان تصویب کرد که به کارگران ماهر از سراسر جهان کمک می‌کرد؛ یعنی مهاجران و متخصصان با تجربه در این کشور با طیف وسیعی از فرصت‌ها برای رشد حرفه ای و اشتغال مواجه هستند. مزیت دیگری که آلمان برای مهاجران ارائه می‌دهد این است که کشور با نرخ بالای پیری مواجه است. همچنین دولت آلمان به هزاران مهاجر جوان اجازه دسترسی به آموزش عالی با کیفیت در موسسه های آموزش عالی در آلمان را می دهد. این امر برای افراد حرفه‌ای خارجی که به دنبال تحصیلات تکمیلی هستند، بسیار مفید است.

قبل از مهاجرت به آلمان باید بدانید که شما برای ادامه زندگی، تحصیل و یا کار در آلمان به مجوز اقامت نیازمندید. برای دریافت اجازه اقامت در آلمان روش‌های مختلفی وجود دارد که شما با توجه به دلیل مهاجرت خود باید یکی از این نوع مجوزها را دریافت کنید. مجموعه ما با وجود افراد با تجربه و آگاه در این زمینه به شما کمک می‌کند تا یکی از بهترین روش ها را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.

 

مهاجرت به آلمان برای تحصیل

دانشجویان بین‌المللی اغلب برای ورود به آلمان، به ویزا و گاهی اوقات به اجازه اقامت در این کشور نیاز دارند. نیاز داشتن به این مدارک برای زندگی در آلمان، به این که اهل کدام کشور هستید و مدت زمانی قصد اقامت در این کشور را دارید بستگی دارد. برای اخذ ویزا باید در زمان مناسب درخواست دهید. درخواست شما باید در نهایت به مراکز دیپلماتیک آلمان در خارج از این کشور (سفارت خانه‌ها یا سرکنسولگری‌ها) ارسال شود.

اکثر موسسات آموزش عالی در آلمان توسط دولت تامین مالی می‌شوند. معمولا برای دوره‌های کارشناسی یا اکثر دوره‌های کارشناسی ارشد در مؤسسات آموزش عالی دولتی هیچ هزینه‌ای وجود ندارد. ممکن است برای برخی از برنامه‌های کارشناسی ارشد نیاز به پرداخت شهریه باشد، اما در مقایسه با سایر کشورها این مبلغ زیاد نیست.

رایگان بودن و کم هزینه بودن تحصیل و اعتبار مدرک دانشگاهی در میان دیگر کشورهای برتر جهان را می توان از مهم ترین دلایل مهاجرت تحصیلی به آلمان ذکر کرد.

 از دلایل اهمیت مهاجرت تحصیلی به آلمان موارد زیر را می‌توان نام برد:

  • بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها و پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی
  • ارزان ترین کشور اروپایی از لحاظ هزینه های زندگی و تحصیل
  • بالا بودن امنیت اجتماعی و اقتصادی آلمان
  • اخذ ویزای همراه بدون ارائه مدرک زبان برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی
  • اخذ اقامت آلمان پس از فارغ تحصیلی
  • امکان اخذ ویزای کار آلمان در مهلت ۱۸ ماهه جستجوی کار پس از فارغ التحصیلی
  • امکان کار و اشتغال دانشجویی در حین تحصیل تا ۲۵ ساعت در هفته

مهاجرت به آلمان برای دریافت لیسانس

تحصیل لیسانس در آلمان می‌تواند‌ نقطه شروع تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی‌ و همچنین موفقیت شغلی در آینده باشد.‌ دانشگاه‌های آلمان سطح علمی ‌بسیار بالا و کیفیت آموزشی عالی دارند و با اخذ پذیرش از دانشجویان ‌بین‌المللی امکان ادامه تحصیل در‌ دانشگاه‌های آلمان را برای آنها فراهم ‌می‌کنند. افراد بسیاری متقاضی تحصیل لیسانس در آلمان هستند.‌ سالیانه دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف جهان برای ادامه تحصیل‌ به دانشگاه‌های آلمانی مراجعه ‌می‌کنند.‌ شاید شما نیز جزء افرادی باشید که می‌خواهید تحصیلات آکادمیک خود را در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کشور آلمان ادامه دهید.

در واقع‌ تحصیل لیسانس در آلمان قدم اول برای ورود به دوره‌ کارشناسی ارشد و سپس دکترا‌ به شمار می‌آید. هر چند شما می‌توانید مدرک کارشناسی خودتان را در یکی از دانشگاه‌های ایران یا یک دانشگاه در یک کشور دیگر به اتمام برسانید ولی مهم‌ترین نکته‌ای که باید توجه داشته باشید، کیفیت نمره معدل شما است و اینکه تسلط نسبی به درس‌های پاس شده خود داشته باشید.

 

هزینه تحصیل در مهاجرت به آلمان

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل لیسانس در آلمان این است که دانشگاه‌های دولتی این کشور امکان تحصیل‌ ارزان یا رایگان را برای دانشجویان ‌بین‌المللی نیز فراهم ‌می‌کنند. به طور کلی دانشگاه‌های دولتی در آلمان از دانشجویان آلمانی و همچنین دانشجویان بین‌المللی هزینه‌ای به عنوان‌ شهریه دانشگاهی دریافت نمی‌کنند. دوره‌های تحصیلی مقطع کارشناسی در بیشتر ایالت‌های آلمان‌ شهریه ندارند.‌ تنها هزینه‌ای که دانشجویان باید آن را پرداخت کنند مربوط به شهریه ترم است که هزینه‌های خدمات‌ دانشجویی و اداری را تحت پوشش قرار می‌دهد. هزینه ترم‌ در هر دانشگاه ممکن است متفاوت از یکدیگر باشد.

باید به این نکته اشاره کرد که در صورت‌ تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آلمان‌ دانشجویان باید شهریه دانشگاهی تعیین شده توسط دانشگاه را‌ پرداخت نمایند.‌ بیشتر رشته‌های تحصیلی ارائه شده در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی آلمان به زبان آلمانی برگزار ‌می‌شوند. ‌یکی دیگر از نکات مهمی ‌که باید به آن اشاره کرد هزینه زندگی در‌ آلمان در طول دوره تحصیل لیسانس است.‌ با وجود اینکه دانشگاه‌های دولتی آلمان‌ تحصیل بدون پرداخت شهریه دانشگاهی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم ‌می‌کنند،‌ دانشجویان نباید فراموش کنند که‌ هزینه‌های زندگی دانشجویی را نیز‌ در نظر داشته باشند.‌ بنابراین تحصیل رایگان‌ در آلمان‌ به این معنا نیست که هیچ هزینه‌ای را نباید پرداخت کنید.

 

مهاجرت به آلمان برای دریافت فوق لیسانس

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان به این معنی است که در یکی از موفق‌ترین دانشگاه‌های محبوب و باصرفه در اروپا تحصیل خواهید کرد. بسیاری از افراد همواره علاقه دارند که برای تحصیل در این مقطع اقدام نمایند. مقطع فوق لیسانس آلمان، اعتبار و روشنفکری یک نظام عالی را نشان می‌دهد که چند صد سال از آن می‌گذرد. از جمله مهم ترین متفکران علوم و فلسفه اروپا تحصیل خود را در این نظام به پایان رسانده‌اند. کشور آلمان را اگر بخواهیم از نظر تحصیلی رتبه‌بندی کنیم در رده پنجم قرار دارد و تقریبا بیش از 200000 دانشجوی بین المللی در این کشور در حال تحصیل هستند. تعداد زیادی از آن‌ها در برنامه های فوق لیسانس و سایر مقاطع تحصیلات تکمیلی نام نویسی می نمایند. در دانشگاه‌های کشور آلمان 322 رشته در مقطع فوق لیسانس در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های آلمان به طور کامل رایگان است و تعداد زیادی از دوره‌های فوق لیسانس آلمان نیز نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ی تحصیلی ندارد. به طور معمول قیمت‌ها از 40 تا 70 دلار در هر ترم متغیر است. تمام دانشجویان در آلمان باید بیمه درمانی داشته باشند.

ویزای تحصیلی آلمان

نتیجه گیری

بنابراین کشور آلمان یکی از مهمترین اعضای اتحادیه اروپا است که از لحاظ موقعیت جغرافیایی با سوییس، لهستان، هلند، بلژیک، اتریش، جمهوری چک، دانمارک، فرانسه و لوکزامبورگ مرز مشترک دارد. آلمان به دلایل زیادی از جمله موقعیت اقتصادی، روابط دیپلماتیک، قدرت نظامی، شرایط آموزشی و  پذیرش مهاجرین از سراسر دنیا جزو مهمترین کشورهای دنیا و قاره اروپا محسوب می‌شود که این کشور را مقصد مناسبی برای تحصیل و مهاجرت می‌کند.

کشور آلمان همانطور که خواندید شرایط بسیار مناسب و قابل توجهی برای دانشجویان در نظر گرفته است که همیبن امر سبب علاقه مندی جوانان به تحصیل در این کشور شده است. مجموعه ما به شما کمک می‌کند اقداماتی در زمینه مهاجرت به آلمان را برای دریافت لیسانس و فوق لیسانس و دیگر مقاطع انجام دهید.


کپی لینک کوتاه خبر: https://mohajerat.org/d/4by7e3

پربیننده ترین
اخبار داغ