مهاجرت به مجارستان
کد خبر: 1530

راه های مختلف مهاجرت به مجارستان | مهاجرت به مجارستان از طریق تولد فرزند

picture

مهاجرت به مجارستان از طریق تولد فرزند چگونه است؟

مهاجرت به مجارستان از طریق تولد از جمله موضوعاتی است که اگر چه خیلی پر طرفدار نیست اما همچنان ذهن برخی افراد را به خود مشغول کرده است.

نرخ تولد در مجارستان

نرخ تولد در مجارستان در سال گذشته یعنی 2022 میزان 9.406% در هر 1000 نفر گزارش شد. یعنی در مقایسه با سال 2021 حدود 0.46% کاهش داشت. به عبارت دیگر نرخ تولد فرزند در مجارستان در مقایسه با سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا (EU) پایین تر است. چرا که نرخ تولد در اتحادیه اروپا در سال 2022 حدود 9.9% گزارش شد. به خاطر همین است که

  • دولت مجارستان به منظور تشویق افراد به فرزندآوری، وام های بسیاری را به کسانی که فرزند چهارمشان را نیز به دنیا می آورند اختصاص می دهد.

  • یکی دیگر از مزایایی که برای تولد فرزند در مجارستان در نظر گرفته شده این است که زنان از 4 هفته قبل از تاریخ زایمان تا 24 هفته پس از وضع حمل خود مرخصی با حقوق دارند. اخذ حقوق توسط زنان در مجارستان به این صورت است که کارفرمای آنان موظف است 70% حقوقشان را به آن ها در این دوران پرداخت نماید.

 

 

اصول گرفتن تابعیت در دنیا

در راستای گرفتن اقامت از طریق تولد فرزند 2 اصل حقوقی و مهم وجود دارد که این 2 اصل عبارتند از:

  • اصل خاک

  • اصل خون

اصل خاک به این معنا است که در صورتی که نوزادی در کشوری متولد شود تابعیت آن کشور را اخذ می کند. بعضی کشورها از جمله کانادا، تابع این اصل هستند. اصل خون به این معنا است که اگر نوزادی در کشوری متولد شود در صورتی که پدر یا مادر آن نوزاد دارای تابعیت این کشور باشند، تابعیت آنجا را اخذ خواهد نمود و صرف متولد شدن در خاک آن کشور، تابعیت را به همراه نخواهد داشت. در سال 2023 در واقع 99% کشورهای اتحادیه اروپا تابع این اصل هستند و سیستم خون دارند، مجارستان نیز تابع سیستم خون است.

اصل خون و تابعیت مجارستان از طریق تولد

کشور مجارستان اگر چه تابع قانون تابعیت بر اصل خون می­ باشد، این کشور تنها به فرزندانی که پدر آنها مجارستانی باشد تابعیت کشور مجارستان را اعطاء می نماید. در نتیجه در مجارستان فرزندانی که از مادر مجارستانی بدنیا آمده اند و پدر آنها تابعیت کشوری دیگر را دارد پس از 5 سالگی فرزند می­ توان برای وی تابعیت مجارستان را اخذ نمود. همچنان فرزندانی که مادران انها مجارستانی هستند و در خاک کشوری دیگر متولد شده اند تابعیت مجارستانی به آنها تعلق نمی گیرد.

 

 

قانون قبلی مهاجرت مجارستان

قبل از سال 1993 میلادی قانون راجع به موضوع صدور تابعیت از روش تولد به این صورت بود که که اگر پدر یک نوزاد دارای تابعیت کشور مجارستان بود و مادر این شخص دارای تابعیت خارجی بود در این صورت حق تابعیت به نوزاد این زوج منتقل می شد. در صورتی که امکان حالت مخالف قانون بالا وجود نداشت. یعنی این قانون وجود داشت که در صورتی که مادر نوزاد تابعیت این کشور را داشت و پدر نوزاد دارای تابعیت خارجی بود در این صورت بر اساس قانون گذشته نوزاد نمی توانست که حق تابعیت این کشور را به دست آورد. مگر در حالتی که تابعیت پدر نوزاد مربوطه مجهول بوده باشد. در این صورت نوزاد به دنیا آمده در این کشور بعد از سپری نمودن 5 سال قادر بوده که حق تابعیت این کشور را به دست آورد.

کشورهایی که سیستم اعطاء تابعیت آنها از طریق خاک است بدین شرح هستند:

دو شرط اصلی برای اخذ تابعیت مجارستان

2 شرط اصلی برای اخذ تابعیت مجارستان برای خانواده و فرزندان نیز وجود دارد که این 2 شرط اصلی عبارتند از:

شروط

توضیحات

شرط اول

در صورتی که نوزادی در این کشور به دنیا آید، حتما باید از زمان تولد وی 5 سال گذشته باشد تا اینکه قادر شود تابعیت این کشور را به دست آورد. در صورتی که یک زوج اقدام به قبول فرزند خواندگی نوزادی نمایند در این صورت فرزند آنها می تواند پس از مدت زمانی به میزان 3 سال تابعیت این کشور را به دست آورد.

شرط دوم

در صورتی که یکی از زوجین بی تابعیت باشند و اقدام به دنیا آوردن فرزند در این کشور نمایند، در این صورت فرزند آن ها می تواند حق تابعیت این کشور را به دست آورد.

 

 

شرایط مهاجرت به مجارستان از طریق تولد

همان طور که ملاحظه فرمودید، کشور مجارستان تابع سیستم خون است. در نتیجه به عنوان یک فرد ایرانی، در صورتی که فرزند وی در این کشور به دنیا بیاید به پدر و مادر اقامتی اعطا نخواهد شد. در نتیجه در صورتی که والدین اصرار به اخذ اقامت از طریق تولد فرزند دارند، می بایست به کشورهایی بروند که تابع سیستم خاک هستند. یعنی کشورهایی همچون برزیل و کانادا. البته با توجه به دلایل متعدد، بهتر است رمز ورود خود به کشورهای مختلف را تحصیل یا کار قرار دهید. در صورتی که چنین تصمیمی اتخاذ نموده اید، این که چه کشوری برای شما بهتر باشد بستگی مستقیمی به شرایطتان و انتظاراتی که از کشور مقصد خود در ذهن دارید، دارد.

به عنوان مثال هنگام انتخاب کشور، هزینه هایی که در هر کشور صرف خواهید کرد را می بایست مد نظر داشته باشید. مثلا مجارستان جزو کشورهای ارزان قیمت حوزه شنگن است و هزینه تحصیل و زندگی در مجارستان بسیار پایین است؛ یا اگر متاهل هستید، تحقیق کنید که چه کشورهایی هم چنان به ایرانی ها ویزای همراه می دهند. مثلا در حالی که ویزای تحصیلی اتریش در اغلب موارد، ویزای همراه ندارد، کشورهایی همانند هلند، دانمارک و غیره هنوز هم برای ایرانی ها ویزای همراه صادر می کنند.

افرادی که فرزندان آنها در خاک کشور مجارستان به دنیا می ­آیند، می ­توانند برای دریافت تابعیت مجارستان بعد از 5 سالگی فرزندش اقدام نمایند. اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان از جمله مسائل مهمی است که کشور مجارستان به آن اهمیت ویژه ای می­ دهد. افرادی که تابعیت کشور مجارستان را به دست می ­آورند از تمامی حقوق شهروندی از جمله بیمه های درمانی، آموزش رایگان در مدارس و دانشگاه ها و سایر حقوقی که دولت مجارستان برای شهروندان خود در نظر گرفته است برخوردار خواهند بود. افراد با اخذ تابعیت مجارستان به راحتی می ­توانند به تمامی کشورهای شنگن مسافرت نمایند. مهاجرت به مجارستان را به طور کامل در مقاله لینک شده بررسی بفرمائید.

 

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://mohajerat.org/d/4bek84

پربیننده ترین
اخبار داغ