تحصیل در استرالیا
کد خبر: 914

همه چیز درباره تحصیل در استرالیا

picture

تحصیل در استرالیا

امروزه استرالیا در زمینه آموزشی یکی از چندکشور برتر جهان است. این کشور به دلیل فراهم آوردن محیط آموزشی با استانداردهای بالا، دانشگاه های معتبر و اساتید خبره، همچنین امکانات بالا، به مقصدی عالی برای دانش آموزان و دانشجویان تبدیل شده است. به طوریکه سطح دانشگاه‌های این کشور هم رده دانشگاههای انگلیس، آمریکا و کانادا به حساب می‌آید.

طبق آمار وزارت آموزش، مهارت و اشتغال استرالیا (DESE)؛ در سال 2021، تقریباً 480 هزار دانشجوی خارجی در این کشور در حال تحصیل‌اند که از این آمار تقریباً 1600 دانشجو ایرانی، مهاجرت تحصیلی به استرالیا را انتخاب کرده‌اند.

اما چرا کشور استرالیا را باید برای تحصیل انتخاب کنید؟

چرا تحصیل در استرالیا با استقبال بالای ایرانیان مواجهه شده است؟

ارائه بورسیه‌های تحصیلی متنوع، دسترسی فوری به شغل، سیستم آموزشی پژوهش محور و اخذ اقامت استرالیا از انگیزه‌های اصلی مهاجرت دانشجویان به این کشور است. در ادامه این مطلب، با جزئیات کامل به بررسی مزایای تحصیل در استرالیا، شرایط و مدارک لازم، تحصیل در مقاطع مختلف و انواع ویزای تحصیلی استرالیا پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید…

تحصیل در استرالیا

تحصیل در مدارس استرالیا

تحصیل در مدارس استرالیا در مقاطع مختلف و همچنین تحصیل و مهاجرت افراد زیر 18 سال به استرالیا امکان پذیر می باشد. دانش آموزان از سن 7 سالگی در مقطع ابتدایی به تحصیل می پردازند و تا پایان سن 12 یا 13 سالگی، مقطع ابتدایی را به پایان می رساند و وارد مقطع دبیرستان می شوند. در مقطع دبیرستان دانش آموزان تا سن 17 یا 18 سالگی به تحصیل می پردازند و سپس وارد دانشگاه های استرالیا می شوند. دوره کالج را می توان در دوره دبیرستان جای داد، دانش آموزان معمولاً در سن 15 تا 18 سال در کالج های استرالیا تحصیل می کنند.

مدارس در استرالیا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. مدارس دولتی معمولاً برای شهروندان یا دانش آموزانی است که والدین آن ها اقامت استرالیا را کسب کرده اند. اغلب دانش آموزان خارجی تمایل دارند در مدارس خصوصی شبانه روزی تحصیل کنند و بدین ترتیب بدون حضور والدین نیز امکان تحصیل برای آنان فراهم می باشد. البته والدین در صورتی که تمایل داشته باشند می توانند فرزند خود را همراهی کنند.

استرالیا در حال حاضر به والدین کودکی که در مدارس خصوصی آن تحصیل می کند و همچنین خواهر و برادر کوچک تر از 18 سال ویزای همراه اعطا می کند. این ویزا با نام ویزای گاردین (Guardian) استرالیا شناخته می شود. لازم به ذکر است اخذ این ویزا برای ایرانیان از شانس کمی برخوردار است.

تحصیل در کالج های استرالیا

کشور مهاجر پذیر استرالیا برای تحصیل دانش آموزان شرایط ویژه ای را ارائه می دهد و دانش آموزانی که سال نهم را به پایان رسانده اند می توانند به راحتی وارد کالج های معروف استرالیا شوند. شایان ذکر می باشد که دانش آموزان در این مقطع می توانند والدین خود را نیز به عنوان همراه در کنار خود تا اتمام سن ۱۸ سال داشته باشند.

کالج های استرالیا با ارائه بهترین خدمات آموزشی برای دانش آموزان و امکانات ورزشی و تفریحی، سعی در تعلیم و پرورش نیروی کار آمد و آگاه دارند. شایان ذکر است که کالج های استرالیا به جز تحصیل به تمام زوایای پرورشی دانش آموزان می پردازد. بدین معنی که دانش آموزان در این کالج ها استعداد یابی می شوند، چه در زمینه هنر و موسیقی و چه در زمینه ورزشی و همچنین گرایش های تحصیلی. در نهایت دانش آموزان در مسیری قرار می گیرند که می توانند تصمیات درستی در زمینه استعداد کاری، هنری و تحصیلی اخذ نمایند.

کالج های استرالیا شامل کالج های خصوصی و دولتی می شود که اغلب کالج های خصوصی بهترین خدمات آموزشی را ارئه می دهند. در حال حاضر هزینه تحصیل در کالج های استرالیا سالانه مابین ۱۸ تا ۲۵ هزار دلار استرالیا می باشد. هزینه تقریبی زندگی یک دانش آموز در استرالیا نیز، در سال حدود ۱۵ تا ۱۸ هزار دلار استرالیا می باشد.

سن تحصیل در این کالج ها نیز بین ۱۵ تا ۱۸ سال می باشد و دانش آموزان بعد از اخذ دیپلم اگر تصمیم به ورود به دانشگاه دارند می توانند یک دوره فاندیشن را بگذرانند. افرادی که دوره فاندیشن را می گذرانند به راحتی می توانند وارد دانشگاه شوند و علاوه بر تقویت زبان انگلیسی دیگر دوره ها را گذرانده و به راحتی وارد دانشگاه می شوند.

تحصیل لیسانس در استرالیا

دانشگاه های معروف استرالیا شامل دانشگاه های گروه هشت و همچنین دانشگاه سیدنی و دانشگاه باسابقه وسترن با داشتن رتبه ۸۹ در دنیا از جمله دانشگاه های مطرح دراسترالیا می باشد. برای تحصیل در مقطع لیسانس توصیه می شود فرد متقاضی دوره فاندیشن را در کالج های استرالیا سپری کرده و بعد وارد دانشگاه شود. ولی در کل متقاضی مدرک 12 ساله دیپلم و تمامی ریز نمرات را جهت اپلای در مقطع لیسانس دارد. طول تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال می باشد. در ضمن داشتن آیلتس ۶ جزء ملزومات ورود به دانشگاه های استرالیا می باشد و حداقل معدل ورود به این سطح، بهتر است بالای ۱۵ باشد.

در صورتی که فرد معدل مورد نیاز را نداشته باشد باید ابتدا در دوره های فاندیشن شرکت کند و برای شرکت در این دوره ها نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نمی باشد. هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه و رشته متغیر می باشد اما به صورت تقریبی می توان گفت که هزینه تحصیل در این مقطع حدود ۲۰ تا۳۰ هزار دلار استرالیا می باشد.

تحصیل فوق لیسانس در استرالیا

برای تحصیل در استرالیا در رشته های متنوعی می توان پذیرش گرفت اما کشور استرالیا جزء بهترین گزینه ها برای مهندسین می باشد. جوانان جویای تحصیل و کار می توانند با انتخاب دانشگاه های استرالیا آینده شغلی خود را تضمین نمایند. از جمله شرایط اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس فارغ التحصیلی از دانشگاه های معتبر و همچنین داشتن نمره زبان بالا و معدل بالا می باشد. متقاضی می تواند برا اساس موضوع پایان نامه خود که در مقطع فوق لیسانس تدوین می کند راه ورود به مقطع دکترا را آسان نماید. همچنین دانشجویان در هفته مجوز ۲۰ ساعت کار دانشجویی دارند و در دوران تعطیلات اجازه کار تمام وقت دارند که به تبع این کار می توانند از عهده بخشی از هزینه های خود بر بیایند.

افرادی که از دانشگاه های استرالیا فارغ التحصیل می شوند می توانند به راحتی جذب بازار کار شوند و همچنین دانشگاه های استرالیا در مقطع دکتری بیشترین میزان بورسیه را اعطا می نماید. استرالیا از جمله کشورهایی می باشد که بیشترین بودجه تحقیقاتی را به دانشگاهایش اعطا می کند. این دانشگاه ها بهترین بستر را برای دانشجویان جویای علم فراهم نموده تا بتوانند در محیط کاملا علمی و تحقیقاتی به تحصیل ادامه دهند.

افرادی که تمایل به اخذ پذیرش از دانشگاه های برجسته و مطرح استرالیا دارند، می توانند با بررسی شرایط و همچنین فراهم آوردن شرایط مورد نیاز شانس خود را امتحان نمایند. شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش به صورت کلی نمره زبان بالا در حد آیلتس 6.5 یا 7، مقالات بین المللی و معدل بالا می باشد. در این میان مشورت با مشاورین مجرب و خبره در این امر بسیار راه گشا بوده و شما را در این راه یاری می نماید.

تحصیل دکترا در استرالیا

جهت تحصیل دکترا در استرالیا نیاز به مدرک آیلتس 7 بوده و بدون آن سخت یا غیرممکن می باشد. همچنین ارائه ریز نمرات با ترجمه مدرک تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس لازم است. برای پذیرش در مقطع دکترا متقاضیان باید بتوانند با ارائه رزومه ای مناسب نظر یک استاد راهنما یا سوپروایزر را جلب نمایند. اخذ بورسیه های تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا امکان پذیر می باشد و استرالیا در زمینه تحقیق و پژوهش بودجه فراوانی صرف می کند. در صورتی که دانشجو موفق به دریافت بورسیه کامل یا فول فاند شود، می تواند تمامی هزینه های تحصیل و زندگی خود در استرالیا تأمین نماید. به طور کلی می توان گفت برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا سه فاکتور زیر دارای اهمیت می باشد.

 • مدرک زبان، آیلتس ۷ به بالا
 • ارائه مقالات علمی ISI
 • حمایت سوپر وایزر

هزینه های تحصیل دکترا در استرالیا در این کشور سالانه مبلغی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار استرالیا است و دانشجو اجازه 30 ساعت کار در هفته در حین تحصیل در استرالیا را دارد.

مزایای تحصیل به استرالیا

استرالیا با اختلاف زیاد بیشترین نسبت سرانه دانشجویان خارجی را در جهان دارد. در سال 2019، دانشجویان خارجی به طور متوسط 26.7٪ از جمعیت دانشجویان دانشگاه‌های استرالیا را تشکیل می‌دادند. کیفیت آموزش، انتخاب رشته‌های متنوع و فرصت‌های کاری پس از تحصیل، استرالیا را یکی از بهترین مقاصد برای دانشجویان ساخته است.

 • مدارک معتبر جهانی
 • قائل شدن حقوق برای دانشجویان خارجی
 • امکان گرفتن اقامت دائم پس از تحصیل
 • کمک هزینه های مالی دولت به دانشجویان
 • اقتصاد رو به رشد استرالیا و چشم انداز شغلی خوب پس از پایان تحصیل
 • ارائه مدرکی که در سراسر جهان ارزشمند است.
 • آب و هوای شگفت انگیز و سبک زندگی در فضای باز
 • هزینه تحصیل پایین تر نسبت به کشورهایی نظیر انگلیس و ایالات متحده
 • هزینه پایین زندگی به نسبت سایر کشورها
 • امکان کار پاره وقت به صورت همزمان (حداکثر 20 ساعت در هفته) با تحصیل

برای مهاجرت تحصیلی، سن دانش آموز باید کمتر از 18 سال باشد و در ازای هر ویزای دانش آموزی یک ویزا برای والدین صادرخواهد شد و مدت اقامت والدین به مدت تحصیل دانش آموز در استرالیا بستگی دارد.

تحصیل در استرالیا

 

اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

یکی از اصلی‌ترین شرایط تحصیل در استرالیا اخذ ویزای تحصیلی در استرالیا است. به‌طورکلی دانش‌آموزان و دانشجویان خارجی ملزم به دریافت ویزای تحصیلی معتبر هستند تا به صورت قانونی بتوانند در استرالیا اقامت داشته باشند.

متقاضیان درخواست ویزای تحصیلی استرالیا در ابتدا باید دانشگاه مورد نظر را انتخاب کنند و تاییدیه پذیرش دانشگاه (COE) مقدمه بر دریافت ویزای تحصیلی است. پس از ثبت نام در دوره تحصیلی تمام وقت، می‌توانید برای ویزای ساب کلاس 500 درخواست دهند. درصورتی که در مورد انتخاب دانشگاه مردد هستید معرفی دانشگاه های استرالیا را مطالعه کنید.

با ویزای دانشجویی (Subclass 500)، دارنده ویزا می‌تواند:

 • در یک دوره تحصیلی واجد شرایط شرکت کند.
 • اعضای خانواده را به استرالیا بیاورد.
 • امکان سفر به کشور خود و بازگشت.
 • در طول دوره هر دو هفته تا 40 ساعت کار کند.
 • مدت زمان ویزا پنج سال است، می‌توان برای تمدید درخواست داد.


COE چیست؟
پس از پذیرش و پرداخت هزینه‌ها، تاییدیه ای که از طرف دانشگاه دریافت می‌کنید CoE نام دارد که برای درخواست ویزای دانشجویی نیاز است. در حال حاضر به صورت کد آنلاین ارسال می‌شود.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی در استرالیا

برای درخواست ویزای ساب کلاس 500 و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل باید مراحل زیر را طی کنید:

 • مرحله 1: قبل از ارسال درخواست خود، باید تمام مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.
 • مرحله 2: مدارکی که باید ارائه شود، گواهی هویت، شخصیت شما است که ثابت می‌کند شرایط ویزا را برآورده کرده اید.
 • مرحله 3: درخواست ویزا به صورت آنلاین.
 • مرحله 4: از وضعیت درخواست ویزای خود مطلع خواهید شد.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی در استرالیا

درخواست ویزای تحصیلی استرالیا شما باید شامل مدارک زیر باشد.

 • پاسپورت به‌صورت اصل و کپی
 • گواهی الکترونیکی تایید ثبت نام (eCoE).
 • بیانیه ورود موقت واقعی (GTE).
 • تمکن مالی مبنی بر تامین هزینه تحصیل (بلیط هواپیما برگشت، هزینه تحصیل و مبلغ 18610 دلار استرالیا در سال)
 • نتایج آزمون زبان انگلیسی
 • بیمه درمانی تایید شده برای شخص (و خانواده در صورت همراهی)
 • تایید سو پیشینه


GTE چیست؟
متقاضی ویزا باید بتواند قصد واقعی خود را برای اقامت موقت در استرالیا نشان دهد .تحصیل، یا همراهی دانشجو به عنوان همسر یا فرزند یا قیم (پدر و مادر)

تحصیل در استرالیا

شرایط مهاجرت تحصیلی به استرالیا

استرالیا برای پذیرش دانش آموز و دانشجو شرایطی را معین کرده که اولین شرط برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی، استرالیا است. برای کسب ویزای تحصیلی موارد زیر را باید رعایت کنید.

 • مهارت زبان انگلیسی

دانشجویان و دانش آموزان خارجی که برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل اقدام می‌کنند برای دریافت ویزای دانشجویی معتبر باید از مهارت زبان انگلیسی خوبی برخوردار باشند. دانشجویان باید قبل از درخواست ویزای دانشجویی در دو سال گذشته در آزمون‌های زبان انگلیسی شرکت کرده باشند در غیر این صورت اعتبار آن منقضی می‌شود.

 • تمکن مالی

متقاضیان درخواست ویزای تحصیلی استرالیا باید بودجه کافی جهت پرداخت هزینه اقامت خود در استرالیا طی یک سال را داشته باشند. تمکن مالی نامه ای است که از حساب بانکی خود متقاضی یا والدین او و در 3 ماهه منتهی به اخذ ویزای تحصیلی صادر شده باشد. از طرف دیگر، می‌توانید شواهدی نشان دهید که همسر یا والدین شما مایل به حمایت از شما هستند و حداقل 60000 دلار استرالیا در سال درآمد دارند.

 • شرایط سلامتی

برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا ارزیابی وضعیت سلامت ضروری است. یعنی فرد باید برخی از آزمایش‌ها و معاینات بهداشتی لازم را انجام دهد و به مسئولین بخش سلامت اداره مهاجرت استرالیا ارجاع داده می‌شود. این ارزیابی با هدف:

 • محافظت جامعه استرالیا در برابر بیماری‌های خطرناک
 • کمک به بخش سلامت برای برآورد هزینه خدمات پزشکی، تامین اجتماعی فرد مهاجر

ویزای دانش آموزی استرالیا

دانش آموزانی که رویای تحصیل در استرالیا را دارند می‌توانند از طریق برنامه ویزای 500 استرالیا اقدام کنند و اقامت موقت 5 ساله استرالیا را دریافت نمایند. حداقل سن لازم برای درخواست ویزای دانش آموزی استرالیا 6 سال است و متقاضی علاوه بر داشتن سن قانونی باید از دانش زبان انگلیسی که در جدول فوق اشاره کردیم برخودار باشد.
همچنین دانش آموز الزماً تاییدیه ثبت نام COE از طرف یک مدرسه یا موسسه آموزشی معتبر در استرالیا را باید ارئه دهد.

ویزای دانشجویی در استرالیا

اداره مهاجرت استرالیا برای متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا برای مدت موقت و طبق شرایط لازم دانشجو می‌پذیرد. متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی استرالیا با دریافت این ویزا می‌توانند در دانشگاه پذیرفته شده خود تحصیل کنند. یا می‌توانند در دوره های آنلاین آموزشی شرکت نمایند و علاوه بر تحصیل در طول هفته در زمان های مشخص کار کنند.

بورسیه تحصیلی استرالیا

دولت استرالیا طبق شرایط ویژه هر دانشجویی که از تمکن مالی برخودار نیست بورسیه تحصیلی می‌دهد. بورسیه تحصیلی استرالیا برای مقاطع مختلفی در استرالیا قابل ارائه است و دانشجو برای آن باید دارای شرایطی مثل معدل بالا، تسلط زیاد به زبان انگلیسی و غیره باشد.

تحصیل پزشکی در استرالیا

طبق گزارش medicaldeans؛ در سال 2020 قبل از همه‌گیری ویروس کرونا حدود 3845 دانشجو مشغول تحصیل پزشکی در استرالیا شدند که با توجه به پیش بینی هایی صورت گرفته این تعداد به 4000 نفر یا بیشتر خواهد رسید. پزشکی در استرالیا یکی از رشته های پرطرفدار دانشجویان خارجی به ویژه ایرانی ها است. یکی از جنبه‌های جذاب تحصیل پزشکی در استرالیا درآمد خوب این شغل است.

بر اساس نظرسنجی حقوق و دستمزد در استرالیا، به گزارش سایت medicalrecruitment یک پزشک عمومی تمام وقت به طور متوسط بین 200،000 تا 350،000 دلار سالانه درآمد دارد. افرادی که به تحصیل پزشکی در استرالیا می‌پردازند امکان اخذ اقامت استرالیا برای آنها می‌تواند طبق شرایطی فراهم شود.

هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه مهاجرت تحصیلی به استرالیا به مدت اقامت، رشته تحصیلی و دوره تحصیلی متقاضی بستگی دارد. از طرفی هزینه دوره‌های هنر، آموزش و علوم انسانی ارزان‌تر است در حالی که رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی گران تر هستند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس شهریه بالاتری دارد.

علاوه برآن هزینه زندگی در استرالیا شما با توجه به عواملی مانند سبک زندگی و موقعیت مکانی شما متفاوت خواهد بود. در این قسمت از هزینه های تحصیل در استرالیا برآوردی می‌کنیم.

برای اطلاعات بیشتر مقاله هزینه تحصیل در استرالیا را مطالعه کنید. برخی از هزینه های تحصیلی در استرالیا در جدول آورده شده است.

دوره آموزشی

متوسط هزینه دوره

دوره راهنمایی

7800 تا 30،000 دلار در سال

دوره های آموزش زبان انگلیسی

حدود 300 دلار در هفته ، بسته به مدت دوره

هنرستان و فنی حرفه ای

4000 تا 22000 دلار در سال

آموزش فنی و تکمیلی (TAFE)

4000 تا 22000 دلار در سال

دوره Foundation courses

در کل 15000 تا 39000 دلار

مقطع کارشناسی

15000 تا 35000 دلار در سال

کارشناسی ارشد

20،000 تا 40،000 دلار در سال

مدرک دکترا

18000 تا 42000 دلار در سال

MBA و آموزش مدیریت

11000 تا 121000

تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان

برای تحصیل در استرالیا نگرانی در مورد مدرک زبان وجود ندارد. در صورتی که سطح زبان شما پایین‌تر از سطح مورد نیاز برای تحصیل در استرالیا است نگران نباشید. مثلا اگر مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه آیلتس 7 است و شما در سطحی پایین تر هستید، یعنی آیلتس 6 دارید، باز هم می‌توانید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید. در استرالیا برخی دانشگاه ها دوره‌های زبان برگزار می کنند. یعنی ابتدا در دوره‌های زبان شرکت می کنید و پس از رسیدن به سطح مورد نظر به تحصیل می پردازید.
نکته: متقاضیانی که حدود 4 سال در یک دوره زبان انگلیسی که آکادمیک است، شرکت داشته اند می‌توانند بدون مدرک زبان در استرالیا تحصیل کنند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://mohajerat.org/d/3n9gr4

پربیننده ترین
اخبار داغ