تحصیل فوق لیسانس در آلمان
کد خبر: 576

مهاجرت مقطع فوق لیسانس به آلمان

picture

آلمان همواره به عنوان سرزمین ایده ها در بین مردم شناخته شده است. از این رو مهاجرت به این کشور، امریست که متقاضیان بسیاری را به دنبال دارد. با توجه به مزایای مختلف تحصیل در دانشگاه ها به خصوص در مقطع کارشناسی ارشد یا همان فوق لیسانس در آلمان، نظیر: تحصیل رایگان، اعتبار بالای دانشگاه ها، تدریس به زبان انگلیسی و استانداردهای بالای رفاهی، تحصیل در آلمان همواره مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار دارد. آلمان از بعد تحصیلی دارای رتبه پنجم در جهان است.

 

ویژگی تحصیل در آلمان

دانشگاه های آلمان دارای طیف وسیعی از دوره های برجسته و گوناگون دانشگاهی می باشند. در این کشور قادر خواهید بود توانایی های فکری و مهارتی خود را آزادانه توسعه دهید. در ادامه به چند مورد از مزایای تحصیل در آلمان خواهیم پرداخت.

امنیت:

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، آلمان کشوری امن به شمار می رود. دانشجویان قادرند در شهر یا حومه شهر، در هر ساعتی از شبانه روز آزادانه تردد کنند. به دلیل ثبات سیاسی و اقتصادی آلمان، این کشور محل ایده آلی برای ادامه تحصیل دانشجویان به خصوص تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد محسوب می گردد.

هزینه:

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، هزینه زندگی در آلمان کاملا منطقی است. قیمت های مواد غذایی، اقامت، پوشاک و سایر هزینه ها اساسا منطبق با میانگین اتحادیه اروپاست. بیشترین هزینه ها شامل اجاره ماهانه است. البته ناگفته نماند هزینه های زندگی در شهر های مختلف، متفاوت خواهد بود.

کیفیت:

دانشگاه های آلمان تدریس و تحقیقی عالی در زمینه آموزش ارائه می دهند و همواره جز بهترین های جهان رتبه بندی می شوند.  متقاضیان با تحصیل در این دانشگاه ها مدرک معتبر بین المللی دریافت کرده و چشم اندازی عالی در بازار کار جهانی خواهند داشت.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان

دوره های کارشناسی ارشد یا همان فوق لیسانس در آلمان منعکس کننده اعتبار و روشنفکری نظام آموزشی با قدمتی چندین ساله است. در حال حاضر نیز کشور آلمان به دلیل توانایی های تحقیقاتی خود بسیار مشهور است. کارشناسی ارشد در آلمان عمدتا حدود ۲ سال به طول می انجامد. البته این مدت زمان ممکن است بر اساس رشته انتخابی فرد متفاوت باشد. به طور کلی شرایط سنی خاصی برای مقطع کارشناسی ارشد در آلمان وجود ندارد، ولی معمولا افرادی که شرایط سنی مناسب تری دارند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان خواهند داشت. از سوی دیگر در برخی از رشته ها و دانشگاه ها افراد زیر ۳۵ سال امکان اخذ پذیرش را خواهند داشت.

در واقع بهترین مرجع برای اطلاع از شرایط سنی دقیق در هر دانشگاهی سایت رسمی خود دانشگاه می باشد. توجه داشته باشید افرادی که مدتی از فضای آموزشی دور بوده اند برای ادامه تحصیل در آلمان می بایست با ارائه مدارکی نظیر سابقه کار گپ تحصیلی موجود را کاور نمایند. مدرک زبان از جمله مدارک اصلی و الزامی برای تحصیل در آلمان می باشد. دروس مقطع کارشناسی ارشد در آلمان با زبان آلمانی یا انگلیسی ارائه می‌گردد، البته در برخی از رشته ها و دانشگاه ها تسلط بر زبان آلمانی الزامی خواهد بود.

 

هزینه کارشناسی ارشد در آلمان

براساس برآوردهای دولت آلمان، یک دانشجوی بین المللی که متقاضی تحصیل در آلمان است می بایست حداقل ۸۵۳ یورو در ماه و یا سالانه ۱۰۲۳۶ یورو به عنوان اثبات منابع مالی جهت تامین هزینه ها در آلمان در حساب بانکی خود داشته باشد. متقاضیان می بایست حداقل ۴ ماه پیش از درخواست پذیرش به دانشگاه های آلمان نسبت به افتتاح حساب خود و در نهایت ارایه گواهی تمکن مالی با میزان دکر شده اقدام نمایند.

هزینه های تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در آلمان کاملا مقرون به صرفه است. البته هزینه های تحصیل در رشته های مختلف بسیار متفاوت می باشد. به صورت کلی می‌توان گفت متوسط هزینه های کارشناسی ارشد در آلمان در دانشگاهی عمومی حدود ۵۰۰ یورو در هر ترم محاسبه می‌شود. البته هزینه تحصیل در اروپا بسته به کشور مورد نظر، مقطع و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود، از سوی دیگر دانشگاه های دولتی شهریه بسیار کمتری از دانشگاه های خصوصی دریافت می‌نمایند، البته این موضوع بدین معنا نیست که کیفیت آموزشی دانشگاه های خصوصی بالاتر است.

 

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد آلمان

حدوداً دو سوم از کلیه بورسیه های تحصیلی آلمان به مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری تعلق دارد. بورسیه های تحصیلی آلمان معمولاً در زمان های مختلف و با شرایط متنوع ارائه می‌گردد. برخی از دانشگاه ها در رشته های تحصیلی خاص به دانشجویان بورسیه تحصیلی ارائه می‌نمایند. دریافت بورسیه تحصیلی آلمان معمولاً به عواملی نظیر رزومه تحصیلی دانشجویان بین المللی، پیشرفت تحصیلی چشمگیر در حین گذراندن دوره تحصیلی، نوع رشته تحصیلی و نیاز دانشگاه، شرایط کلی دانشجو و نظر اساتید بستگی دارد.

باید بدانید که مهمترین پیش نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان، داشتن مدرک کارشناسی معتبر است. گفتنی است لزومی ندارد که مدرک لیسانس آلمانی باشد، اما می بایست مورد تایید دانشگاه های آلمان باشد. از آنجا که ورود به دانشگاه های آلمان کاملا رقابتی است، داشتن سوابق تحصیلی عالی شانس افراد را در اخذ پذیرش بالا می برد. با این حال تصمیم نهایی در خصوص پذیرفتن و یا رد کردن متقاضیان مستقیما توسط دانشگاه ها اتخاذ می شود. اگر دوره تحصیلی فرد به زبان انگلیسی باشد می بایست بتواند اثبات کند که مهارت زبانی او به اندازه کافی خوب است تا در کلاس ها و سخنرانی ها شرکت کند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

سال تحصیلی در آلمان از ۲ ترم تابستان و زمستانی تشکیل گردیده است. ولی به طور کلی ترم تابستانی در کشور آلمان از ماه مارس یا آوریل شروع می شود و ددلاین دانشگاه ها برای اخذ پذیرش در ترم تابستانی از سپتامبر تا اواسط ژانویه باز خواهد بود. همچنین ترم زمستانی در آلمان از ماه سپتامبر یا اکتبر شروع می شود و ددلاین دانشگاه ها برای اخذ پذیرش از ماه مارس تا اواسط ژوئیه باز خواهد بود. سایر الزامات ورود به مقطع کارشناسی ارشد در آلمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • اصل مدرک و کپی مدرک کارشناسی به اضافه ترجمه آن
  • ریز نمرات و جزییات تحصیل در مقطع کارشناسی به اضافه ترجمه آنها
  • کپی پاسپورت
  • رزومه تحصیلی
  • انگیزه نامه
  • گواهی زبان آلمانی (در صورت تحصیل به زبان آلمانی) و یا مدرک تافل و آیلتس (در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)

 

نتیجه گیری

بنابراین آلمان به واسطه دانشگاه های معتبر و امکانات آموزشی ایده الی که دارد، از لحاظ کیفیت آموزشی در رتبه پنجم جهان قرار دارد، تحصیل در معتبرترین دانشگاه های اروپا و استفاده از بالاترین استانداردهای آموزشی تنها با پرداخت هزینه بسیار ناچیز و حتی در برخی از موارد به صورت رایگان رویای دانشجویان بین المللی بسیار است که امروزه تبدیل به واقعیت شده است. علاوه بر اعتبار دانشگاهی آلمان کشوری بسیار پیشرفته با بالاترین کیفیت زندگی و امکانات اجتماعی و رفاهی می باشد، از این رو تحصیل و زندگی در آلمان امکان پیشرفت تحصیلی و شغلی افراد را به خوبی فراهم می نماید.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با شرایط مهاجرت به آلمان و دیگر کشورها با ما از طریق همین سایت و یا با مشاورین باتجربه ما در این زمینه ارتباط برقرار کنید.


کپی لینک کوتاه خبر: https://mohajerat.org/d/399ww3

پربیننده ترین
اخبار داغ